Wiedźmin — kultowa, czy przereklamowana seria?

Opowieść o Wiedźmin na prezentie, czyli słynnym Białym Wilku, Geralcie z Rivii rozpoczęła się od dwóch opowiadań, napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego. Ten polski pisarz całkiem nieświadomie stworzył fundament, pod jedną z najpopularniejszych polskich serii polskiej fantastyki, jedną z najlepszych gier docenianych na całym świecie oraz na wspaniałe ekranizacje książek.

O czym opowiada seria Wiedźmin?

Wiedźmin Geralt jest mutantem w świecie, w którym żyje wiele potworów. Został wyszkolony, żeby je likwidować lub jeśli jest taka możliwość, ratować. Jest znakomicie obeznany w walce na miecze oraz wyposażony w wyjątkową magię, liczne eliksiry usprawniające jego działanie, a także wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedźminów w murach Kaer Morhen, czyli wiedźmińskim Siedliszczu. Z takim przygotowaniem co wiosnę wyrusza na wędrówkę po świecie z wiernym koniem zwanym Płotką, żeby pomagać ludziom za odpowiednią opłatą. W międzyczasie Geralt przypadkiem wplątuje się w niezbadane i skomplikowane losy przeznaczenia, które ma dla niego inną przyszłość, niż tylko życie wypełnione polowaniem na potwory.

Dlaczego warto przeczytać serię?

Wiedźmin to jedna z ikonicznych serii polskiej fantastyki. Seria jest przepełniona oryginalnymi bohaterami, dylematami moralnymi i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Andrzej Sapkowski wykreował świat, który nie jest sprawiedliwy, oczywisty ani czarno-biały. Zarówno Geralt, jak i czytelnik z każdym kolejnym tomem uświadamia sobie, że nie istnieje wyłącznie dobro i zło, a każda decyzja ma poważne konsekwencje.

Jednocześnie seria wiedźmińska jest pozycją bardzo rozrywkową. Pojawiają się w niej komediowe postacie, jak rezolutny Jaskier, który często wpada w tarapaty, czy krasnoludy i ich specyficzne podejście do życia. W książce nie brakuje też tajemniczych czarodziejek o wielu sekretach jak Yennefer czy Triss, a także postaci skonfliktowanych i zagubionych, jak Ciri. Seria opowiada o przyjaźni i miłości, o stracie, o pożegnaniach i o powrotach. I o sile przeznaczenia.