Wiedźmin – polskie heroic fantasy

Wiedźmin to na swój sposób polska odpowiedź na prozę Tolkiena. Mamy tutaj bowiem elfy, krasnoludy a nawet niziołki. Andrzej Sapkowski pisał jednak swoją sagę bez wielkiego optymizmu angielskiego autora. Zło nie wywodzi się z jednej, z góry określonej części świata. Czai się ono dosłownie wszędzie – a często znajdziemy je tam, gdzie najczęściej zauważyć – w nas samych.

Wiedźmin – heros z polskiego uniwersum

Wiedźmin żyje w świecie, który laikowi może wydawać się wręcz skopiowany z Tolkiena. Mamy tutaj obce rasy, które doskonale znamy z Władcy Pierścieni.

Pełnią one jednak zupełnie inną rolę. Elfy nie żyją w swoich zamkniętych królestwach w głębi lasu. W tym świecie w ogóle nie mają królestw. Już nie. Zostali z nich wyparci przez ludzi – rasę może słabą, ale jednak zawrotnie ekspansywną.

Krasnoludy z dużym prawdopodobieństwem dalej gdzieś utrzymują swoje górskie twierdze. W dużej mierze jednak stały się częścią ludzkich społeczności. Pracują jako kupcy, rzemieślnicy czy też najemnicy. Podobny los spotkał gnomów i niziołków.

W prozie Sapkowskiego elementy, których nie uświadczymy u Tolkiena, wręcz dominują. Te historie wręcz ociekają okrucieństwem i seksem. Uniwersum wiedźmina jest pełne zła, które znamy z naszego świata. Złośliwości zwykłych ludzi i poniżania innych istot ze względu na ich odmienność.

Kim jest wiedźmin?

Zgadza się. Słowo wiedźmin pochodzi od wiedźmy. I bohater Sapkowskiego faktycznie ma całkiem dużo wspólnego z czarownicami. Sam do pewnego stopnia posługuje się magią. Jedną z jego głównych umiejętności jest rzucanie znaków. To ofensywne zaklęcia, które mogą odepchnąć przeciwnika lub zadać mu obrażenia ogniem.

Wiedźmin jest też mutantem. Członkowie jego bractwa przechodzą bolesne i niebezpieczne procedury, które do pewnego stopnia zamieniają ich w nadludzi. Specjalne eliksiry sprawiają, że Geralt zyskuje podwyższone refleksy. Jego oczy i tak są przystosowane do widzenia w ciemnościach. Pod wpływem mikstur mogą jednak przeszyć nawet najczarniejsze ciemności.

Warto też wspomnieć, że Wiedźmin tanie dysponuje całą gamą eliksirów. Niektóre dają mu nadludzką siłę, inne sprawiają, że zapada w letarg.