Wiedźmin – fantastyczny fenomen znad Wisły

Śmiało można powiedzieć, że wiedźmin jest jednym z najważniejszych polskich towarów eksportowych. Na nowo sprawił, że fantastyka znad Wisły jest powszechnie rozpoznawalna na całym świecie. Swoją sagą Sapkowskiego udało się w znacznej mierze powtórzyć sukces Stanisława Lema. Powtórzyć a nawet odnieść większy. Bo opowieści o wiedźminie są bardziej przystępne i tym samym mają szansę zyskać większy zasięg.

Wiedźmin – o czym opowiada fantastyczna saga?

Tytułowy wiedźmin to wojownik do wynajęcia. Zmutowany łowca potworów, który przez zwykłych ludzi sam bywa nazywany potworem. Jego wynaturzenia są mu jednak niezbędne, aby mieć przynajmniej cień szansy przeciwko wijom, bruxom i smokom.

Wiedźmin jest też na swój sposób superbohaterem przeniesionym do realiów średniowiecza. Posiada wyostrzone zmysły i nadludzki refleks. Dzięki swoim eliksirom może, jak Wolverine, szybciej się regenerować. Jego znaki są ofensywnymi mocami. Geralt może podpalić przeciwnika albo odepchnąć go telekinetycznym uderzeniem.

I co ciekawe, sama saga wiedźmińska w bardzo małym stopniu opowiada o bojach, jakie wiedźmin toczy z monstrami. Śledzimy za to jego losy, podczas poszukiwania przybranej córki. Ciri – dziewczynki, którą Geralt adoptował na skutek rzuconej przez siebie klątwy (tudzież uroku).

Wiedźmin w innych mediach

Wiedźmin zyskał popularność bardzo szybko. Duże zainteresowanie dwoma tomami opowiadań sprawiło, że nie brakowało chętnych do przeniesienia historii do innych mediów.

Jeden z pierwszych przykładów to komiks stworzony przez Bogusława Polcha. Dzisiaj może wydawać się w równie dużym stopniu oryginalny, co dziwny. Postacie i świat mocno bowiem odbiegają od obrazu Geralta, jaki znamy z Netflixa.

I a propos Netflixa… W tym miejscu wręcz nie można pominąć serialu stworzonego przez amerykański serwis streamingowy. W końcu Geralta zagrał w nim Henry Cavill – filmowy Superman.

Z kolei tej produkcji prawdopodobnie nigdy byśmy nie zobaczyli, gdyby nie gra. A konkretnie rzecz biorąc, seria gier. Mowa oczywiście o erpegach stworzonych przez CD Project Red.

Wiedźmin — kultowa, czy przereklamowana seria?

Opowieść o Wiedźmin na prezentie, czyli słynnym Białym Wilku, Geralcie z Rivii rozpoczęła się od dwóch opowiadań, napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego. Ten polski pisarz całkiem nieświadomie stworzył fundament, pod jedną z najpopularniejszych polskich serii polskiej fantastyki, jedną z najlepszych gier docenianych na całym świecie oraz na wspaniałe ekranizacje książek.

O czym opowiada seria Wiedźmin?

Wiedźmin Geralt jest mutantem w świecie, w którym żyje wiele potworów. Został wyszkolony, żeby je likwidować lub jeśli jest taka możliwość, ratować. Jest znakomicie obeznany w walce na miecze oraz wyposażony w wyjątkową magię, liczne eliksiry usprawniające jego działanie, a także wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedźminów w murach Kaer Morhen, czyli wiedźmińskim Siedliszczu. Z takim przygotowaniem co wiosnę wyrusza na wędrówkę po świecie z wiernym koniem zwanym Płotką, żeby pomagać ludziom za odpowiednią opłatą. W międzyczasie Geralt przypadkiem wplątuje się w niezbadane i skomplikowane losy przeznaczenia, które ma dla niego inną przyszłość, niż tylko życie wypełnione polowaniem na potwory.

Dlaczego warto przeczytać serię?

Wiedźmin to jedna z ikonicznych serii polskiej fantastyki. Seria jest przepełniona oryginalnymi bohaterami, dylematami moralnymi i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Andrzej Sapkowski wykreował świat, który nie jest sprawiedliwy, oczywisty ani czarno-biały. Zarówno Geralt, jak i czytelnik z każdym kolejnym tomem uświadamia sobie, że nie istnieje wyłącznie dobro i zło, a każda decyzja ma poważne konsekwencje.

Jednocześnie seria wiedźmińska jest pozycją bardzo rozrywkową. Pojawiają się w niej komediowe postacie, jak rezolutny Jaskier, który często wpada w tarapaty, czy krasnoludy i ich specyficzne podejście do życia. W książce nie brakuje też tajemniczych czarodziejek o wielu sekretach jak Yennefer czy Triss, a także postaci skonfliktowanych i zagubionych, jak Ciri. Seria opowiada o przyjaźni i miłości, o stracie, o pożegnaniach i o powrotach. I o sile przeznaczenia.

Wiedźmin – polskie heroic fantasy

Wiedźmin to na swój sposób polska odpowiedź na prozę Tolkiena. Mamy tutaj bowiem elfy, krasnoludy a nawet niziołki. Andrzej Sapkowski pisał jednak swoją sagę bez wielkiego optymizmu angielskiego autora. Zło nie wywodzi się z jednej, z góry określonej części świata. Czai się ono dosłownie wszędzie – a często znajdziemy je tam, gdzie najczęściej zauważyć – w nas samych.

Wiedźmin – heros z polskiego uniwersum

Wiedźmin żyje w świecie, który laikowi może wydawać się wręcz skopiowany z Tolkiena. Mamy tutaj obce rasy, które doskonale znamy z Władcy Pierścieni.

Pełnią one jednak zupełnie inną rolę. Elfy nie żyją w swoich zamkniętych królestwach w głębi lasu. W tym świecie w ogóle nie mają królestw. Już nie. Zostali z nich wyparci przez ludzi – rasę może słabą, ale jednak zawrotnie ekspansywną.

Krasnoludy z dużym prawdopodobieństwem dalej gdzieś utrzymują swoje górskie twierdze. W dużej mierze jednak stały się częścią ludzkich społeczności. Pracują jako kupcy, rzemieślnicy czy też najemnicy. Podobny los spotkał gnomów i niziołków.

W prozie Sapkowskiego elementy, których nie uświadczymy u Tolkiena, wręcz dominują. Te historie wręcz ociekają okrucieństwem i seksem. Uniwersum wiedźmina jest pełne zła, które znamy z naszego świata. Złośliwości zwykłych ludzi i poniżania innych istot ze względu na ich odmienność.

Kim jest wiedźmin?

Zgadza się. Słowo wiedźmin pochodzi od wiedźmy. I bohater Sapkowskiego faktycznie ma całkiem dużo wspólnego z czarownicami. Sam do pewnego stopnia posługuje się magią. Jedną z jego głównych umiejętności jest rzucanie znaków. To ofensywne zaklęcia, które mogą odepchnąć przeciwnika lub zadać mu obrażenia ogniem.

Wiedźmin jest też mutantem. Członkowie jego bractwa przechodzą bolesne i niebezpieczne procedury, które do pewnego stopnia zamieniają ich w nadludzi. Specjalne eliksiry sprawiają, że Geralt zyskuje podwyższone refleksy. Jego oczy i tak są przystosowane do widzenia w ciemnościach. Pod wpływem mikstur mogą jednak przeszyć nawet najczarniejsze ciemności.

Warto też wspomnieć, że Wiedźmin tanie dysponuje całą gamą eliksirów. Niektóre dają mu nadludzką siłę, inne sprawiają, że zapada w letarg.